
Historia klubu
Poniższy opis zaczerpnięty jest ze strony tempostolarzowice.w.interia.pl
Jak to powstał klub...
Ludowy Klub Sportowy "Tempo" Stolarzowice swoje istnienie rozpoczął w 1912r.
Okres od 1912r. do 1928r. nie jest specjalnie znany, mało jest informacji. Wiadomo, że istniała sekcja palanta, a w 1916r. powstała sekcja piłki rowerowej. W ówczesnych czasach była to dość elitarna dyscyplina, znanymi zawodnikami byli bracia Mocowie.
Sekcja piłki nożnej zaistniała w 1928r.
Jednym z założycieli był pierwszy proboszcz - nowo powstałej stolarzowickiej parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla - ks. Johan Wycisk. Zawodnikami pierwszej drużyny piłki nożnej byli: Loehres-Hein Vorribzunder, Johan Krafczyk, Erich Dombek, Herman Kaletta, Alojs Słota, Stefan Lihs, Josef Lihs, Ernest Wieschalka, Ignatz Krafczyk, Lis August, Alfons Jendryschczyk, Waldemar, Rudolf Zorychta (pisownia według oryginału).
Prawdopodobnie ze względu na udział w zorganizowaniu sekcji piłki nożnej księdza przyjęto barwy Maryjne biało-niebieskie. Klub nosił nazwę SV Preussen. Ciekawostką jest fakt, że jeden z zawodników Wilhelm Pietruszka na inauguracje przyniósł żelazną podkowę na szczęście. Zachowała się ona do dziś i wisi naprzeciw wejścia do pawilonu szatni. Po zmianie ustroju postanowiono, że właśnie owa podkowa będzie widnieć na klubowych proporczykach.
Piłka nożna od samego powstania rozwijała się dość dynamicznie, z niewielką przerwą na okres II wojny światowej. Zwłaszcza lata 1950 do 65. W 1957r. "Tempo" przegrało awans do III-ej ligi z lokalnym rywalem „Bobrek-Karb” 1:0 w 85 min. z rzutu karnego, gdzie do awansu wystarczał remis. W tym okresie wielu wychowanków „Tempa” grało w wyższych klasach rozgrywkowych. W latach tych do „Szombierek” trafił Waldemar Główka, a Artur Janus do I-szo ligowej „Stali”Mielec.
W tym samym okresie z powodzeniem występowała żeńska drużyna piłki ręcznej (jedenastoosobowa), która rozgrywała swoje mecze na boisku do piłki nożnej.
W 1960r. lub 61-wszym wybudowano społecznie pawilon i betonowe ogrodzenie.
W roku 1976 przyłączono Stolarzowice do Bytomia. W tym też okresie w "Tempie" pozostala tylko sekcja piłki nożnej.
Bywało różnie - lepiej i gorzej,ale zawsze istniała sekcja juniorów lub trampkarzy i seniorów. Z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia powstała sekcja oldbojów, która działa dość prężnie: uczestniczy w różnego rodzaju rozgrywkach "Starszych Panów".
W 1999 r. drużyna seniorów awansowała do A-klasy, wówczas trenerem był Krzysztof Leszczyński. Większość zawodników tej drużyny gra aktualnie.
W dniu 28 czerwca 2003 klub LKS Tempo Stolarzowice obchodził 75-tą rocznicę powstania sekcji pilki noznej naszego klubu. Z tej okazji zorganizowano imprezę rekreacyjno-sportową.
Uroczystość rozpoczęto mszą św. polową zorganizowana na terenie klubu. Mszę św. celebrował proboszcz tutejszej parafii Eugeniusz Kozok w asyście naszego "grającego" kleryka. Po mszy św. w części oficjalnej osobom zasłuzonym dla sportu wręczono odznaczenia. W ceremoni rozdawania wyróżnień brali udział: w-ce prezydent miasta Bytom - Marian Stajno oraz prezesi klubu: Paweł Grabowski i Manfred Mendel. W turnieju piłkarskim o puchar prezesa LKS Tempo Stolarzowice zwyciężył zespół Rodło Górniki. Za nim uplasowały się kolejno drużyny: seniorzy LKS Tempo, oldboje LKS Tempo, reprezentacja LZS Zgoda Repty. Była muzyka, zabawa, gastronomia. Bawiono się dobrze, a swą kolejną rocznicę urodzin świętował rajca miejski (i nie tylko) Joachim Lis.
W sezonie 2002/2003 drużyna seniorów po bardzo słabej grze spadła do klasy B. Zmienił się także zarząd klubu. Prezesem został Manfred Mendel. Ponownie w roku 2005/2006 Tempo wywalczyło awans do klasy A i gra w niej do chwili obecnej. W roku 2007 zmienił się zarząd klubu a prezesem został Paweł Grabowski.
Klub w dalszym ciągu organizuje życie sportowe w Stolarzowicach w czterech kategoriach wiekowych:trampkarze,juniorzy,seniorzy i oldboje.
Corocznie organizowane są turnieje piłkarskie i festyny sportowe.

HISTORIA





